Chcemy zapewniać naszym pracownikom konkurencyjne pensje i bardzo atrakcyjne benefity, dlatego w drugim kwartale każdego roku analizujemy informacje dotyczące wynagrodzeń na podobnych stanowiskach we wszystkich lokalizacjach, w których działamy. Następnie ogłaszamy wyniki tych badań w trzecim kwartale i wprowadzamy odpowiednie zmiany w naszym systemie wynagrodzeń.

Tylko w zeszłym roku Amazon przeanalizował dane prawie 200 innych pracodawców działających w regionach gdzie funkcjonują jego centra logistyki. Porównania dotyczyły indywidualnych stawek na podobnych stanowiskach a także świadczeń pozapłacowych.

Chcąc stale pozyskiwać najlepszych, najbardziej utalentowanych pracowników, nieustannie dbamy o to, aby oferowane przez nas wynagrodzenia były konkurencyjne. Jednocześnie zamierzamy nadal angażować się w bezpośredni codzienny dialog z naszymi pracownikami i zapewniać jak najlepsze warunki oraz świetną atmosferę pracy, czy liczne możliwości rozwoju kariery.
Stworzyliśmy już ponad 14 000 stałych miejsc pracy w Polsce i wciąż zwiększamy zatrudnienie w regionie.

Pensja

We wrześniu 2018 roku podwyższyliśmy stawki godzinowe pracowników poziomu początkowego w Polsce do 17,5 zł i 19,5 zł w zależności od stażu pracy. Wynagrodzenia godzinowe liderów zespołów wzrosły natomiast do 22,5 zł i 24,5 zł w zależności od stażu pracy.

Świadczenia

Oprócz konkurencyjnej stawki, pracownicy Amazon otrzymują premię miesięczną do 15% za frekwencję indywidualną i produktywność zespołu. Firma oferuje też atrakcyjne świadczenia pozapłacowe, takie jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie zdrowotne, darmowy transport na wybranych trasach, posiłki za 1 złoty oraz innowacyjny program Postaw na Swój Rozwój, w ramach którego pracownicy otrzymują przez 4 lata dofinansowanie w wysokości do 26 000 złotych na wybrany kurs zawodowy.

Oferta

Amazon oferuje pracownikom program, z którego – mamy nadzieję – nigdy nie skorzystają... Chcemy, aby osoby pracujące w Amazonie naprawdę chciały z nami być. Celem Programu Oferta jest zachęcenie pracowników centrów logistyki e-commerce, aby zastanowili się nad tym, czego naprawdę oczekują i gdzie chcą pracować – a jeżeli wybiorą inne miejsce, my im w tym pomożemy. W dłuższej perspektywie uważamy, że pozostawanie w miejscu, w którym nie chcesz być, nie jest dobre, ani dla pracowników ani dla firmy.

Oferta jest przedłużana co roku w połowie zimy dla pełnoetatowych stałych pracowników.