Niezależnie od tego, czy jest to prezent urodzinowy zamówiony w ostatniej chwili, czy też herbata ziołowa, wiesz, że zamówienie Amazon będzie na wyciągnięcie ręki, kiedy go potrzebujesz. Jak Amazon jest w stanie to osiągnąć? Kluczem jest połączenie zaawansowanej logistyki, innowacyjnej technologii i oddanych pracowników.

Powiedzmy, że chłodna pogoda skłoniła cię do zakupu wełnianego koca od sprzedawcy artykułów do dekoracji wnętrz. Możliwe, że koc będzie pochodził ze sklepu korzystającego z usługi Fulfillment by Amazon. Właściciele niewielkich firm, którzy kiedyś byli w stanie sprzedawać tylko lokalnie, mogą teraz korzystać z rynku Amazon i wysyłać swoje produkty do centrów logistyki e-commerce, które zajmują się resztą. W rezultacie ten butik z artykułami do dekoracji wnętrz może dotrzeć do klientów takich jak Ty w całym kraju. W praktyce co najmniej połowa artykułów sprzedawanych w sklepach Amazon pochodzi od takich przedsiębiorców.

Poniżej znajduje się szczegółowy opis, w jaki sposób koc zamówiony w sklepie Amazon trafi do Ciebie.

Obsługa zamówienia: centra logistyki e-commerce

Wszystko zaczyna się w centrach logistyki Amazon, do których produkty trafiają na naczepach ciężarówek i są transportowane wewnątrz budynku na taśmociągach, rozpoczynając podróż do Ciebie. Po zamówieniu koca zostaje uruchomiony zaskakująco wydajny proces. Artykuł magazynowany jest chaotycznie z milionami innych produktów (jest to metoda zapewniająca szeroki wybór różnych artykułów), a następnie, kiedy go zamówisz, pobierany jest on przez pracownika ze wskazanej przez system lokalizacji.

W kolejności - koc przemieszcza się na przenośnikach do pakowania. Po drodze system komputerowy skanuje i śledzi postęp realizacji zamówienia, ważąc pudełko po jego zapakowaniu, aby zweryfikować czy znajduje się w nim odpowiednia zawartość. Po oznaczeniu etykietą pudełko jest przekazywane do oczekującej na niego naczepy - w zależności od metody wysyłki, szybkości dostawy i lokalizacji.

Transport drogowy: ciężarówki

Ciężarówki z naczepami Amazon, przewożące jednocześnie ponad 2000 pudełek, dostarczają zamówienia z centrów logistyki e-commerce do centrów sortowania, gdzie paczki są dystrybuowane według lokalizacji i wymaganej szybkości dostawy. Stamtąd mogą być one przesyłane różnymi środkami transportu: od ciężarówek i samolotów Amazon po takich przewoźników jak UPS, FedEx, czy DHL

Transport lotniczy: samoloty Amazon Prime Air

Samoloty Amazon Prime Air operują z wielu lotnisk, realizując w imieniu Amazon zamówienia klientów. Dzięki metalowym kontenerom lotniczym zwanym Unit Load Device, które mogą pomieścić setki pudełek w pomysłowo rozmieszczonych przegrodach, wykorzystywana jest cała przestrzeń do transportu zamówień tymi samolotami. Każdy samolot może pomieścić 30 lub więcej kontenerów, co odpowiada objętości ponad 10 000 standardowych szybkowarów. Aby zobaczyć proces ładowania, sprawdź, jak wygląda załadunek samolotu Prime.

Personel naziemny: partnerzy obsługi dostaw Amazon

W niektórych regionach na świecie ilość zamówień jest tak duża, że Amazon rekrutuje partnerów obsługi dostaw, aby usprawnić realizację zamówień. Partnerzy zatrudniają i rozwijają własne zespoły kierowców, korzystając z 20 do 40 samochodów dostawczych i 40 do 100 pracowników, podczas gdy Amazon zapewnia szkolenia, wszechstronny zestaw narzędzi i bieżące wsparcie.

Transport przyszłości

Szereg wyrafinowanych narzędzi pomaga szybko i sprawnie realizować zamówienia, a technologie, na których bazują, są stale rozwijane. Amazon nieustannie poszukuje nowych metod dostarczania produktów dla klientów, wdrażając nową generację robotyki do realizacji i rozwijania bezzałogowych statków powietrznych (znanych również jako drony), które mogą transportować przesyłki bez względu na natężenie ruchu drogowego prosto pod Twoje drzwi.

Biorąc pod uwagę, jak sprawnie realizowane są zamówienia z wykorzystaniem systemów obecnie stosowanych przez Amazon, wyobraź sobie, jak szybko w przyszłości otrzymasz swój nowy koc.