Jeśli lubisz herbatę, prawdopodobnie nie możesz się doczekać filiżanki rumianku na koniec długiego dnia. Jeśli kończą ci się torebki z herbatą, prawdopodobnie liczysz na Amazon, aby uzupełnić zapasy. A kiedy wreszcie przesyłka z bezkofeinowym napojem dotrze pod Twoje drzwi, prawdopodobnie będziesz mieć powody, aby podziękować za to kilku robotom (a także całkiem sporej grupie ludzi).

Gdy myślisz o robotach i przychodzi Ci na myśl wizja Rosie z „Jetsonów”, zastanów się jeszcze raz. Roboty wykorzystywane w centrach realizacji zamówień Amazon nie są humanoidami, które kręcą się dookoła i dowcipkują monotonnym głosem. To raczej ramiona robotyczne i małe roboty transportowe zaprojektowane, aby wspomagać pracowników, skracać czas dostawy, maksymalizować zapasy i utrzymywać koszty przy cenie, której oczekuje klient.

To nie ludzie kontra roboty, ale ludzie plus roboty

Amazon daje wgląd w przyszłość w wielu swoich centrach logistyki e-commerce, w których ludzie i roboty harmonijnie współpracują, aby na czas dostarczyć klientom przesyłki.

Amazon prowadzi 175 centrów logistyki e-commerce na całym świecie. W 26 z nich roboty i ludzie pracują razem przy kompletowaniu, sortowaniu, transportowaniu i składowaniu przesyłek. Choć to prawda, że automatyzacja z zastosowaniem robotów przejęła pewne obowiązki, takie jak transport palet w budynkach, ułatwia to życie pracownikom, zastępując ich w wykonywaniu bardziej uciążliwych i nużących zadań.

W centrach wyposażonych w roboty pracownicy teraz mniej podnoszą i chodzą. Roboty podnoszą ciężkie artykuły, aby przygotować je do wysyłki lub do składowania. Pracownicy, którzy pomagają skompletować zamówienie klienta, mogą łatwo zidentyfikować artykuły, zamiast szukać ich na półkach.

Produkty trafiają teraz bezpośrednio do pracowników. To wspaniałe, kiedy koncentrują się oni jedynie na zadaniach wymagających wysokich umiejętności oceny. Na przykład ludzie mogą spojrzeć na paletę syropu klonowego i wiedzą, jak najlepiej ją rozpakować. Roboty nie są w stanie łatwo wykryć, jaki rodzaj płynu znajduje się w pojemniku lub czy czasem nie rozlał się w opakowaniu. Ludzie rozumieją z jakim produktem mają do czynienia, a następnie znajdują sposób na bezpieczne rozpakowanie artykułów bez powodowania uszkodzeń.

Podnoszenie ciężkich ładunków

Obecnie w centrach Amazon wykorzystuje się kilka rodzajów robotów. Paletyzatory to zrobotyzowane ramiona z chwytakami, które identyfikują i chwytają skrzynki z przenośników taśmowych i układają je na paletach w celu wysyłki lub składowania. Inny rodzaj robotycznego ramienia, manipulator Robo-Stow, podnosi palety z artykułami na różne poziomy w centrach realizacji zamówień lub umieszcza je na robotach transportowych w celu przemieszczenia do następnego miejsca przeznaczenia. Robot transportowy przemieszcza natomiast regały do pracowników, aby Ci mogli położyć na nich produkty lub skompletować zamówienia klientów. Obecnie Amazon wykorzystuje 100,000 robotów transportowych na całym świecie, a także sześć manipulatorów Robo-Stow i 30 paletyzatorów.

Wyznaczanie kierunku

Firma Amazon zaczęła korzystać z rozwiązań robotyki po zainwestowaniu w 2012 roku w bostońską firmę Kiva Systems, której nazwę zmieniono na Amazon Robotics. W tamtym czasie była to druga największa inwestycja Amazon i silny sygnał, że firma zamierza wyznaczyć kierunek w tworzeniu zautomatyzowanych środowisk współpracy ludzi z robotami.

Od tamtego czasu zespoły specjalistów z obszaru robotyki i inżynierów ściśle współpracowały z pracownikami centrów logistyki Amazon, wprowadzając nowe technologie w celu usprawnienia procesów, poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia wydajności. Odgrywają oni istotną rolę w kształtowaniu przyszłości firmy.

Zespoły techniczne współpracują z pracownikami centrów Amazon, aby stworzyć i rozszerzać nowe granice technologii. W ubiegłych latach niektóre z najlepszych pomysłów pochodziły właśnie od nich i wierzymy, że ten trend się utrzyma. Pracując z tymi systemami dzień po dniu, nasi pracownicy wiedzą, gdzie należy wprowadzić zmiany, i mają świetne pomysły usprawnień.

Roboty zwiększają wydajność i bezpieczeństwo w centrach Amazon. Umożliwiają przechowywanie o 40% więcej zapasów, co z kolei ułatwia realizację zamówień klientów na czas, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że zapas danego artykułu się wyczerpie. W związku z tym robotyka stanowi istotny wkład w dążenie firmy Amazon do zapewnienia inteligentniejszego, szybszego i bardziej spójnego doświadczenia klientów.

Kolejna korzyść wynikająca z zastosowania robotów? Tworzenie nowych miejsc pracy. Od czasu ich wprowadzenia w 2012 roku firma Amazon stworzyła ponad 300 000 miejsc pracy na całym świecie, w tym stanowiska w działach informatycznych oraz serwisowania i konserwacji robotów. Ponadto, centra Amazon, które wykorzystują roboty, często mają wyższy wskaźnik zatrudnienia, ponieważ przepływ artykułów odbywa się w szybszym tempie, co wymaga wsparcia dodatkowych pracowników.

Co przyniesie przyszłość?

Kolejne innowacje związane z robotyką są już w drodze. W przyszłości zobaczymy coraz więcej opakowań zoptymalizowanych pod kątem systemów robotycznych, takich jak niezmienne, sztywne kształty prostopadłościanu, które są łatwiejsze do chwytania i przenoszenia przez urządzenia robotyczne.

A jeśli zastanawiasz się, czy roboty są zmęczone po długiej zmianie, nie martw się. Podobnie jak wszyscy pracownicy w centrum realizacji zamówień, roboty też potrzebują przerw i wiedzą, kiedy trzeba naładować akumulatory. Kiedy osiągną pewien punkt, udadzą się do stacji ładowania i rozpoczną ładowanie w oczekiwaniu na następną zmianę— wszystko w odpowiednim czasie, aby herbata z rumianku błyskawicznie dotarła pod próg Twoich drzwi.