Jste-li milovníky čaje, jistě se na konci těžkého dne těšíte na svůj šálek heřmánkového čaje. Pokud vám zásoby čajových pytlíčků začnou docházet, můžete se spolehnout na bleskovou doručovací službu Amazon Prime. Dost možná pak vděčíte za včasné doručení svého bezkofeinového potěšení nejenom několika lidem, ale také skupince robotů.

Pokud si pod pojmem robot představíte Bendera z Futuramy, jste vedle. Alkoholem poháněné humanoidy s prořízlou pusou ve společnosti Amazon nezaměstnáváme. Pracují u nás spíše robotické paže a malé pojízdné jednotky, které asistují zaměstnancům, urychlují dobu dodání, zvětšují kapacitu skladů a udržují cenu tak nízko, jak to mají zákazníci rádi.

Lidé a roboti si nekonkurují, ale spolupracují

Podívaná v distribučních centrech, kde lidé spolu s roboty pracují na včasném doručení zásilek, je jako vize budoucnosti.

Společnost Amazon provozuje 175 distribučních center po celém světě. Roboti a lidé společně sbírají, třídí, přepravují a skladují balíky ve 26 z nich. Robotická automatizace sice převzala některé činnosti zaměstnanců na sebe, například přepravuje regály se zbožím a v halách dopravuje palety. Nicméně tím, že za ně provádí tyto rutinní práce, jim usnadňuje život.

Distribuční centra společnosti Amazon jsou rušná místa, kde neustále kmitají jak balíky, tak lidé. V centrech s roboty teď zaměstnanci ale nemusejí tolik věcí zvedat a tolik se nenachodí. Roboti zvedají těžké položky a chystají je k odeslání nebo uskladnění. Zaměstnanci, kteří shromažďují zboží, nyní snáze identifikují položky, když je nemusejí hledat v policích.

Výrobky nyní dorazí přímo k zaměstnancům. Ti se díky tomu mohou soustředit na ty úkoly, které vyžadují bystrý úsudek. Pracovníci mohou například jednoduše vymyslet, jak nejlépe vybalit palety plné javorového sirupu. Roboti nejsou schopni pohotově rozeznat, jaký typ tekutiny se v nádobách nachází nebo jestli se tekutina náhodou v balíku nevylila. Lidé nemají problém poznat, co vybalují, a udělat to bezpečně a beze škod.

Zdvihání těžkých nákladů

V distribučních centrech společnosti Amazon je nyní „zaměstnáno“ několik druhů robotů. Paletizátory jsou robotické paže s chytači, které identifikují a nabírají náklad z dopravních pásů a skládají ho na palety k uskladnění nebo odeslání. Dalším typem robotické paže je roboskladník. Ten zvedá palety s nákladem do vyšších pater distribučních center nebo je skládá na pojízdné jednotky, které je odvezou na další místo určení. Samotné robotické pojízdné jednotky přepravují balíky v halách. V současné době má společnost Amazon po celém světě k dispozici 100 000 pojízdných jednotek, šest roboskladníků a 30 paletizátorů.

Určujeme trendy

Společnost Amazon zapojila roboty do práce v roce 2012 po akvizici bostonské firmy Kiva systems, později přejmenované na Amazon Robotics. V té době druhá největší akvizice společnosti Amazon předznamenala záměr společnosti, a to určovat trend ve vytváření automatizovaných prostředí spolupráce lidí a robotů.

Týmy inženýrů a odborníků na robotiku od té doby při zavádění nových technologií blízce spolupracují s našimi zaměstnanci, aby zajistili hladší průběh práce, větší bezpečnost a efektivitu. Zaměstnanci tak hrají důležitou roli v utváření budoucnosti společnosti.

Týmy techniků spolu se zaměstnanci posouvají hranice vývoje technologií. Vůbec nejlepší nápady přicházely v průběhu let právě od našich zaměstnanců a my věříme, že tomu tak bude i nadále. Se stroji pracují dnes a denně a nejlépe znají jejich slabé stránky. Navrhují proto ta nejúžasnější vylepšení.

Roboti v distribučních centrech zvyšují efektivitu i bezpečnost. Umožňují skladovat o 40 % více zásob, což usnadňuje včasné dodání zásilek Amazon Prime a dalších služeb. Při větší kapacitě je totiž méně pravděpodobné, že by nějaký produkt nebyl na skladě. Roboti ve společnosti Amazon tak výrazně přispívají k poskytování stále pohotovější, rychlejší a trvalé zákaznické zkušenosti.

A co je další výhodou robotů? Vytváření pracovních pozic. Od jejich zavedení v roce 2012 společnost Amazon navýšila celosvětově počet pracovních pozic na plný úvazek zhruba o 300 000, včetně pozic v oddělení IT nebo servisu a údržbě robotů. Navíc mají distribuční centra s roboty vyšší počet zaměstnanců, protože přeprava zboží probíhá v rychlejším tempu, což vyžaduje více pracovních sil.

A to není vše

Na programu jsou další robotické inovace. V budoucnu se balíky ještě více přizpůsobí robotům. Světlo světa spatří například standardizované pevné krabice ve tvaru kvádru, které roboti snadněji uchopí a přesunou.

A pokud si lámete hlavu nad tím, zda se roboti po dlouhé směně unaví, buďte si jistí, že ano. Stejně jako všichni zaměstnanci distribučního centra si i roboti občas potřebují odpočinout a sami poznají, kdy je čas nechat se nabít. Jakmile dosáhnou určitého bodu vybití, sami se přesunou do nabíjecí stanice, kde načerpají energii na další směnu — vše v dostatečném předstihu, aby se k vám zásilka heřmánkového čaje dostala v pravý čas.