Ať už objednáváte narozeninový dárek na poslední chvíli, nebo suroviny na přípravu věčeře, se společností Amazon máte jistotu, že vaše zásilka dorazí včas. Jak to Amazon zvládá? Odpovědí na tuto otázku je kombinace pokročilé logistiky, inovativní technologie a svědomitých zaměstnanců.

Řekněme, že vás chladné počasí přimělo zakoupit si od prodejce interiérových dekorací vlněnou přikrývku. Je dost možné, že prodejce využívá služeb distrubučního centra společnosti Amazon. Drobní podnikatelé, kteří kdysi mohli zboží nabízet jen lokálně, nyní mohou díky službě Amazon Marketplace odesílat své produkty do distribučních center, která se postarají o všechno ostatní. Díky tomu si jejich zboží mohou zákazníci jako vy objednat odkudkoli. Ve skutečnosti minimálně polovina zboží prodaného v e-shopu Amazon.com pochází právě od těchto podnikatelů.

Následuje podrobný popis cesty, kterou přikrývka objednaná na stránce Amazon.com urazí na cestě k vám.

Příprava zásilky: distribuční centrum

Vše začíná v distribučním centru společnosti Amazon, kam kamiony přivážejí produkty. Ty pak uvnitř putují po dopravních pásech a začínají tak svou cestu k vám. Ve chvíli, kdy si objednáte přikrývku se rozběhne překvapivě efektivní proces. Náhodně uskladněné zboží ležící mezi miliónem dalších produktů (je tak zajištěna snadná dostupnost široké škály položek) je nyní pomocí oranžových robotických pojízdných jednotek, které napříč centrem převážejí zboží, bleskově dopraveno k zaměstnanci k vyzvednutí.

Po vyzvednutí jede přikrývka na pásu ke stanovišti balení. Celý postup sleduje a měří počítačový systém, díky kterému se krabice po sbalení zváží a zkontroluje se, že jde o správnou zásilku. Dále je krabice označena a odeslána do jednoho z již připravených návěsů podle zvoleného způsobu a rychlosti dopravy a místa určení.

Vyrážíme na cestu: kamiony

Kamiony společnosti Amazon, které najednou uvezou až 2 000 zásilek, vozí balíky z distribučních center do center třídicích, kde jsou balíky dále rozděleny podle místa určení a rychlosti dodání. Odtud cestují různými způsoby od kamionů a letadel společnosti Amazon po dopravce, jako jsou UPS, FedEx nebo poštovní služba Spojených států (U.S. Postal Service).

Vzdušná přeprava: letadla služby Amazon Air

Letadla Amazon Air vzlétají z mnoha různých letišť, aby členům služby Amazon Prime zajistily dvoudenní dodací lhůtu. Kovové přepravníky, tzv. jednotky nákladového zařízení (ULD), které drží pohromadě stovky na sebe šikovně naskládaných balíků, slouží k tomu, aby byl každý kousek nákladního prostoru vyplněn zásilkami. Každé letadlo uveze 30 a více takových přepravníků — na tolik zboží bychom potřebovali 10 000 standardních regálů. Jak se nakládá letadlo služby Amazon Air můžete vidět zde.

Pozemní síly: program Amazon Delivery Service Partners

Vzhledem k obrovskému množství zásilek — okolo 30 000 za den — musí společnost Amazon do přepravy zapojit partnery z programu Delivery Service Partners, aby všechny zásilky dorazily na místo určení. Partneři dávají dohromady vlastní skupiny řidičů, pracují s 20 až 40 dodávkami a 40 až 100 zaměstnanci, zatímco jim společnost Amazon poskytuje školení, komplexní sadu nástrojů a pokračující podporu.

Letíme vstříc budoucnosti

Již dnes umožňuje rychlou a efektivní dopravu zásilek řada sofistikovaných nástrojů. Technologie stojící u jejich zrodu se ale dále vyvíjí. Společnost Amazon stále hledá nové způsoby dopravy produktů. Nyní chystá novou generaci distribučních robotů a vyvíjí bezpilotní letouny (UAV, známé také jako drony). Ty by se měly v budoucnu vznášet nad rušnou pozemní dopravu a s balíky přistávat přímo u vašich dveří.

Vzhledem k tomu, jak rychle společnost Amazon dokáže dopravit zboží již dnes, se v budoucnu po potrvzení objednávky do přikrývky zachumláte velice brzy.